„Przyjmując dzieci, mnie przyjmujecie”

W piątek 4 marca 2016 odbył się Światowy Dzień Modlitwy. W parafii w Jaworzu po raz 21. przeżywaliśmy nabożeństwo przygotowane z tej okazji.

Tegoroczną liturgię pod hasłem: „Przyjmując dzieci, mnie przyjmujecie” opracowały chrześcijanki z Kuby.

Ruth Mariet Castro – kubańska malarka z Havany, jest autorką tytułowego obrazu Światowego Dnia Modlitwy 2016. W przygotowanych materiałach czytamy, że jej obraz podejmuje motyw powszedniego kubańskiego dnia i łączy go z biblijnym tematem. Sama artystka tłumaczy: „Zastanawiałam się nad tym, jak Jezus wskazuje dzieciom drogę do lepszej przyszłości.” Opisując swoje dzieło malarka dodaje: „Drzwi otwierają drogę na Kubę. Wszystko tutaj jest symboliczne: narodowe drzewo – palma królewska oraz utrzymana w kolonialnym charakterze framuga okna (łuk w oknie) z kubańskimi barwami narodowymi. Mężczyźni na wozie ciągniętym przez konia symbolizują element pracy, bez której nie ma nic. Dwie złączone ręce reprezentują różnorodność ludności, zarówno etniczną, jak i pokoleniową”.

Uroczyste nabożeństwo poprowadziły członkinie Koła Pań z Jaworza: Helena Urbaś, Janina Kubala, Anna Wantulok, dziewczynki ze Szkółki Niedzielnej z Jaworza: Angelika Czajko, Martyna Faruga, Wiktoria Sulikowska raz Agnieszka Kukla z Zespołu Cantate. Słowem Bożym służyła mgr teol. Małgorzata Cholewik z naszej parafii. Pieśniami nabożeństwo ubogacił Zespół Cantate pod kierunkiem Małgorzaty Penkali-Ogrodnik. Obsługą techniczną zajął się ks. prob. Władysław Wantulok, a nabożeństwo nagrał i zamieścił na stronie internetowej parafii (www.parafiajaworze.pl) Marek Wantulok.

Na początku nabożeństwa usłyszeliśmy głos kubańskich kobiet, które opowiedziały nam o sobie, swojej sytuacji i problemach codziennego życia. Zachęciły do wspólnej modlitwy uwielbiającej Boga za wszelkie radości, których doświadczamy. Wyznaliśmy też wspólnie nasze grzechy, słabości, które nas nękają. Wołaliśmy do Pana, prosząc o Jego pomoc, opiekę, błogosławieństwo.

Podczas nabożeństwa zabrzmiały słowa przesłania: „Idźmy w świat mając serca przepełnione czułością, radością i nadzieją na Królestwo Boże. Wychodźmy naprzeciw ludziom z miłością, w przekonaniu, że jeśli przyjmujemy dzieci, przyjmujemy Boga. Bóg nam błogosławi i nas posyła, abyśmy w wierze i z modlitwą, wiernie i wytrwale przyjmowali radośnie ludzi – Boże dzieci. Co dzień na nowo otrzymujemy przecież siłę i błogosławieństwo i potwierdzamy zadanie troszczenia się o siebie nawzajem. Świętujmy też ten cud, że wszelkie życie napełnione jest Duchem Świętym. Dzisiaj Wy, kobiety z Kuby, przemówiłyście do świata. Wasze światło oświeca nas wszystkich i zaprasza, abyśmy – otwierając się na życie – przyjmowali samego Jezusa”.

Po nabożeństwie w sali parafialnej odbyło się spotkanie Koła Pań, podczas którego oglądając slajdy, mogliśmy posłuchać o historii, codziennym życiu, radościach i problemach mieszkańców tej pięknej wyspy. Tradycyjnie była również sposobność, by skosztować kubańskich potraw, przygotowanych według zaproponowanych przepisów. Degustowaliśmy: zupę z czerwonej fasoli, chili con carne z ryżem, sałatkę z fasoli i awocado, ciasteczka jaglane i koktajl ze szpinaku z bananami i pomarańczami. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Anna Wantulok