235 lat Kościoła i Parafii Jaworzu

Obchody jubileuszu 235 lat Kościoła i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu rozpoczęły się we wtorek 15 sierpnia br. i trwały przez prawie tydzień do niedzieli 20 sierpnia br. Na ten czas zaplanowano wiele wydarzeń, które wpisywały się w świętowanie tego jubileuszu.

We wtorek 15 sierpnia na zboczu Wysokiego w Leśnym Kościele na Polanie odbyło się nabożeństwo z Sakramentem Komunii Świętej. Kazanie wygłosił ks. proboszcz Władysław Wantulok,
a śpiewem służył Zespół Cantate. Dzięki możliwościom technicznym nabożeństwo po raz pierwszy odbyło się z towarzyszeniem organ. Uczestniczyło w nim ponad 190 osób.

W czwartek 17 sierpnia Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Jaworzu zorganizowało wspólne wyjście do Muzeum Historycznego, znajdującego się na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. Zwiedzano dwie wystawy czasowe, przygotowane z okazji 500 lat Reformacji: Pod znakiem RÓŻY nad Białą oraz Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej. Było to szczególne przeżycie, gdyż na wystawie tej znajduje się także wiele eksponatów z Parafii w Jaworzu.

W piątek 18 sierpnia odbyła się po raz drugi Kolacja dla Kobiet w Papuga Park Hotel. Spotkanie przygotowała i prowadziła Anna Wantulok, temat: Kamienie mozaiki. Rzecz o kilku kobietach, przedstawiła dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Jedną z prezentowanych kobiet była Katarzyna von Bora Luter, uczestnicy spotkania mogli obejrzeć film Redakcji Ekumenicznej TVP Niezwykła Katarzyna. Wspólny śpiew prowadził Zespół Cantate. W Kolacji wzięło udział 100 osób.

W sobotę 19 sierpnia w sali sesyjnej Urzędu Gminy Jaworze odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Jaworze z okazji Jubileuszu 235 lat Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu. Uczestniczyli w niej również proboszczowie ks. Władysław Wantulok i ks. Andrzej Krzykowski, członkowie Rady Parafialnej oraz zaproszeni goście. Sesję prowadził przewodniczący Rady Gminy Jaworze Mieczysław Brzezicki. Podczas sesji członkowie PTEw oddz. w Jaworzu oraz ks. Wantulok przybliżyli zebranym historię Parafii. Krótki koncert zaprezentował Zespół Cantate.

W niedzielę 20 sierpnia odbyło się uroczyste nabożeństwo jubileuszowe, które poprzedził poranek pieśni i muzyki. Słowem Bożym służył Prezes Synodu Kościoła ks. dr Adam Malina. Nabożeństwo ubogaciły: Orkiestra Diecezjalna Diecezji Cieszyńskiej pod dyr. Adama Pasternego, Chór pod dyr. Krystyny Gibiec oraz Zespół Cantate pod dyr. Małgorzaty Penkali-Ogrodnik. Podczas nabożeństwa zaprezentowany został odrestaurowany dzwon, ufundowany przez hrabiego Arnolda Saint Genois d’Anneaucourta dla Domu Modlitwy w Jaworzu w 1794 roku. Dzwon wisiał na wieży kościoła, ale był nieczynny. Do października tego roku będzie do obejrzenia na wystawie w muzeum w Bielsku-Białej, a później wróci do Jaworza na stałe i będzie wyeksponowany w kościele w pobliżu ołtarza. W trakcie nabożeństwa wręczono nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym z okazji Jubileuszu Kościoła w Jaworzu. Po raz pierwszy można było także obejrzeć fotomontaż przygotowany specjalnie na Jubileusz, przedstawiający kontury kościoła wypełnione zdjęciami twarzy parafian, (którzy takie zdjęcia przesłali). Okolicznościowe słowo do uczestników nabożeństwa skierował Wójt Gminy Jaworze dr Radosław Ostałkiewicz, przekazał także wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Jaworze Mieczysławem Brzezickim życzenia, kwiaty i pamiątkową tablicę z dedykacją. Po nabożeństwie, mimo deszczowej aury, odbył się piknik parafialny. Na Placu Kościelnym zagościł także Reformacyjny Wartburg, który weźmie udział w rajdzie charytatywnym Złombol. Wartburg to nie tylko samochód, ale również zamek, na którym ks. dr Marcin Luter przetłumaczył Nowy Testament na język ojczysty.

Anna Wantulok